A magyar válogatott és a Beér-Sheva labdarúgója, Korhut Mihály és felesége számára az ünnepek idén is különlegesre sikerültek. Az eltérő kulturális környezetben igyekeztek továbbvinni az itthoni karácsonyi és szilveszteri hagyományokat. Ráadásul a magyaros ízekbe csapattársai is belekóstolhattak.
Nagyjából másfél éve élnek kint a feleségével Izraelben, azóta játszik a Hapóél Beér-Shevaban. Idén a karácsonyt is kint töltötték. Hogy teltek az ünnepek?
– Tavaly és az idén is Izraelben töltöttük az ünnepeket, hiszen az itteni bajnokságban nincs szünet télen. Most december 25-én is volt meccsünk, szerencsére itthon, így nem kellett elutaztunk előző nap. A feleségem mindig figyel rá, hogy ünnepi hangulat legyen a lakásban, még ha kint az utcán nem is érezzük a karácsonyi hangulatot. Szerencsére azért még itt is beszerezhető majdnem minden, ami a karácsonyhoz szükséges, a többit pedig a feleségem otthonról hozta: így van karácsonyfánk, adventi koszorúnk és a lakás is szépen fel van díszítve. Szenteste áthívtunk pár barátot a csapatból, akik szintén ünneplik a karácsonyt, így családias hangulat volt nálunk.
Mi került az ünnepi asztalra? Magyar fogások, vagy inkább az izraeli konyha remekeiből falatoztak?
– A feleségem remekül főz, így minden volt az ünnepi asztalon, ami otthon is szokott lenni. Ahogy említettem a Szentestét a barátainkkal töltöttük így ők is megkóstolhatták a magyar ízeket. Előételnek házi pástétom volt házi áfonyalekvárral, körözött és padlizsánkrém. Főételnek halat és pulykát sütött a feleségem gesztenyével és aszalt szilvával töltött csirkemellel, valamint köretnek tepsis burgonyával, mandulás rizzsel és párolt lilakáposztával. Természetesen a mézeskalács, a bejgli és a gyümölcskenyér sem maradhatott el. A másnapi ebédről pedig elengedhetetlen a húsleves.
Úgy látom, az otthon ízei fontosak az Önök számára. Megszokták már az izraeli konyhát is?
– Igen, szeretjük, mert hasonlóan fűszeresen főznek mint mi, magyarok. Szívesen fogyasztunk helyi ételeket, de itthon a magyar konyhát részesítjük előnybe.
Izraelben a Szilveszter sem olyan, mint itthon…
– Ráadásul este nyolc órától meccset játszottunk idegenben, így pont éjfélre értünk haza. Egy csapattársamhoz mentünk át pezsgőkoccintásra a mérkőzést követően. Itt Beér-Shevaban nem kimondottan jellemző, hogy ünnepelnék az újévet, hiszen a vallási időszámításuk szerint ennek nem most van az ideje. Tel-Aviv már inkább világváros, ott a szilvesztert is ünneplik, azonban a meccsek miatt mi ezen nem tudtunk részt venni, így maradt a barátokkal való koccintás.
ESZTER
Kapcsolódó cikkünk: Újévi fogadalmat tett? Így vágjon bele az életmódváltásba!