Egy külföldinek nagyon furcsa lehet, amikor Magyarországon evés előtt azt mondják neki: egészségedre! Nálunk ez alapvető udvariassági forma, ugyanúgy, mint a kínaiaknál hangosan böfögni egy jó falat után. Ahány ház annyi szokás, nézzük is meg, milyen furcsa szokások tartják magukat a világ más tájain.
Indiában nem esznek maradékot
A Távol-Keleten naponta háromszor főznek, mert az előző étkezés maradékát nem fogyasztják el. A párás, forró éghajlat miatt ugyanis nagyon gyorsan romlik az étel, komoly fertőzésnek tennék ki magukat, ha tartalékolnának. A fertőzések elkerülése végett pohárból sem isznak, helyette magasról öntik szájukba a vizet. Evőeszközt sem használnak, a tisztának tartott jobb kezükkel étkeznek. Főzés közben sem kóstolnak.
Kína: böfögni kötelező
A kínaiaknál komoly hagyománya van az evésnek, amit a szociális érintkezés egyik legfontosabb színterének tekintenek. Családi és baráti összejövetelek ezért elképzelhetetlenek evés nélkül, és ez általában igen hangosra sikeredik. No nem azért, mert a vendégek egyszerre beszélnek, hanem mert az elégedettségüket harsány böfögéssel nyilvánítják ki. A böfögés mellett a hangos csámcsogás, és szipogás is kötelező, innen tudja a vendéglátó, hogy jóízűen falatozik a kedves vendég.
Japánban szürcsölnek
Nem, hogy lehet, egyenesen kötelező úgy szürcsölni az ételt, hogy tíz méterrel távolabb is mindenki hallja, finom falatokat eszünk. Éppen ezért egy japán étteremben először meglehetősen kényelmetlenül érezheti magát egy európai ember, olyan hangzavar van. A másik furcsa dolog, hogy itt keresztbe tett lábbal illik enni az alacsony asztaloknál, és elvárás az ételmaradékos szájszél is, még szalvéta sincs.
Portugáliában a saját ujjunkat csókolgatjuk
Igen, jól olvasták. Azzal hozhatjuk a szakács tudomására, hogy finomat főzött, hogy megcsókoljuk a saját mutatóujjunk oldalát, majd a megszorítjuk a fülcimpánkat. (Látjuk, hogy most a kedves olvasó éppen ezt teszi – nagyon vicces!) Fontos azt tudni, hogy a Portugáloknál nincs utósózás, mert azzal megsértjük a szakácsot. Ez a gesztus azt jelenti, hogy megkérdőjelezzük a tudását. Még akkor is, ha mondjuk nagyon sótlan az étel.
Ezek a franciák!
A gasztronómia fellegvárában is számos olyan szokás tartja magát, amelyet nem illik megsértenünk, ha vendégségbe megyünk. Ilyen például az, hogy nem repetázhatunk a sajtból – amit a főétkezés után tálalnak –, mert ezzel azt jelezzük, hogy kevés volt az étel. Azon se lepődjünk meg, hogy az asztaltársaság elég sokszor felpattan, mivel, ha egy hölgy feláll, az asztalnál ülő férfiaknak is fel kell állniuk. Kész tornaóra! Az már csak hab a tortán, hogy a vendéglátó és a neje az asztal közepén foglal helyet, egymással szemben. Szóval, ne tolakodjunk rossz székhez, várjuk ki inkább, ki hova ül!
ZsÉ
Kapcsolódó cikkünk: Nyald el a saját arcod!