Franciacorta – így hívják Olaszországban azt a területet, ahol a világ talán legjobb pezsgői készülnek.
A lombardiai régió az Iseo-tó, az Oglio folyó és Brescia által határolt területen fekszik, s bár a nevéből a franciákra következhetnénk, a valóságban semmi köze sincs hozzájuk. A “curtes francae”-ból származik még a XIII. századból, ami a terület adómentes kereskedelemére vonatkozott. Az itt készülő pezsgők mindegyike a legmagasabb minőséget képviseli, palackos erjesztéssel és érleléssel, vagyis olaszul Metodo Classico állítják elő őket.
Úgy tudni, a legelső palackot 1961-ben gyártották a Guido Berlucchi pincénél, hogy aztán 1965-ben megkaphassa a DOC, majd 1995-ben a DOCG, vagyis a legmagasabb szintű területi besorolást
A kétezer-kétszáz hektáros Franciacorta területén összesen húszmillió palack pezsgő készül, a legnagyobb és legismertebb pincék közül messze kiemelkedik a Berlucchi, a Bellavista, a Ca’ del Bosco, ezek a teljes termelés 75-80 százalékát adják.
A Foodyny borszakértői olaszországi túrájuk során három pincét látogattak meg: a Ca’ del Bosco-t, a Bellavistát és a Lo Sperviere-t. Elsőként a méltán híres Bellavistát keresték fel, hogy a pincészet legjavát vegyék górcső alá. A különleges pezsgőkön túl pedig megismerkedhettek egy igazán különleges szakmával és annak jeles képviselőjével, a forgatásért felelős pincemesterrel.
Az olasz férfi kevesebb mint harminc másodperc alatt képes 180 palackot megforgatni, erről a képességéről a Foodyny szakértői is megbizonyosodhattak. Megtudták, a pincében minden egyes palackot kézzel forgatnak, mert az elhalt élesztők, vagyis seprők így tudnak csak a palack szájához kerülni.
A cikk megjelenését az Ab Ovo borkereskedés támogatta.
GasztroEszti & Bajkai Zsolt
Kapcsolódó cikkünk: A hét bora: központban a baráti beszélgetések